Altıntaş Pansiyon ve Altıntaş Gözleme Evi

Przyszłość Europy: Zmiana klimatu jako największe wyzwanie dla UE Aktualności

Unia, która już teraz dysponuje nie wykorzystywanymi jeszcze „grupami bojowymi”, składającymi się żołnierzy dyżurujących państw Unii, miałaby rozwijać wspólne siły szybkiego reagowania. Hiszpańska prezydencja w Radzie UE obiecała formalne wprowadzenie Ważność wiadomości tej propozycji do porządku obrad, ale to jeszcze nie oznacza wszczęcia kilkuletnich negocjacji zmian traktatów unijnych. Rada UE – decydując zwykłą większością – rozstrzygnie, czy w ogóle podjąć analizy i prace nad propozycjami europarlamentu.

UE odpuszcza Polsce. “Nie ma już naruszenia praworządności”

Wspólne szkolenia i prace przy konserwacji i utrzymaniu sprzętu wchodzącego w skład tarczy. Francuski producent długopisów, golarek i zapalniczek podał wyniki za II kw. I przewyższyły one oczekiwania rynku, pokazując “solidne” wykonanie i dobre pozycjonowanie – według opinii analityków. Europejski obszar bezpieczeństwa, nawet z uwzględnieniem wpływu Stanów Zjednoczonych, okazał się mieć za słabą zdolność oddziaływania, by Rosję przed tą agresją powstrzymać.

Biedna Europa patrzy

Według projekcji inwestycje mieszkaniowe, jako jeden ze składników popytu najbardziej narażonych na zacieśnienie warunków finansowania, w 2023 znacznie się skurczą, a w latach 2024–2025 będą bardzo powoli się ożywiać. Oczekuje się, że na inwestycjach mieszkaniowych odbiją się rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i trudniejszy dostęp do kredytów, a także utrzymująca się wysoka niepewność i wpływ inflacji, która podnosi koszty budowy, a jednocześnie O rozpraszaniu człowieka w zachodniej filozofii zmniejsza siłę nabywczą i popyt gospodarstw domowych. Czynniki te mają doprowadzić w 2023 do spadku dynamiki inwestycji mieszkaniowych, która powinna z powrotem osiągnąć wartości dodatnie w 2024. W pozostałej części horyzontu projekcji ta dynamika prawdopodobnie będzie jednak umiarkowana, ponieważ ostrzejsze warunki finansowania częściowo znoszą wpływ nieco korzystniejszego wskaźnika q Tobina[5] i wyższych dochodów do dyspozycji.

Rekord w USA. Tak wysoko Dow Jones nie był jeszcze nigdy

  1. W niektórych krajach, w których opóźnione przełożenie na ceny detaliczne stanowi normę, można również założyć, że wcześniejsze zmiany cen hurtowych nie przełożyły się jeszcze w pełni na ceny detaliczne.
  2. Oczywiście możliwe jest rozgrywanie siły, terytorium i opowieści na wielu różnych płaszczyznach, ale ten, kto pomija jedno z tych trzech pojęć gra na zupełnie innej planszy.
  3. Wspólne szkolenia i prace przy konserwacji i utrzymaniu sprzętu wchodzącego w skład tarczy.
  4. W słabnięciu inflacji cen żywności ważną rolę odgrywa też ustępowanie inflacji cen energii, biorąc pod uwagę presję na wzrost cen wynikającą ze skoku kosztów nakładów energetycznych, wciąż utrzymującego się w krótkim okresie.
  5. W nadchodzących miesiącach inflacja cen żywności, już i tak wysoka, ma dalej rosnąć.

Dodatkowo w odniesieniu do cen zarówno ropy, jak i gazu analizuje się założenie ceny stałej. Biorąc pod uwagę dużą niepewność co do kształtowania się cen energii w przyszłości, w rozmaitych analizach wrażliwości ocenia się automatyczne konsekwencje alternatywnych ścieżek cen energii w stosunku do projekcji bazowych. W tej ramce najpierw analizuje się ryzyko, jakie dla krótkoterminowych perspektyw inflacji mogą mieć wyjątkowo silne zmiany cen surowców energetycznych, biorąc pod uwagę ich obecną wysoką zmienność. Następnie ocenia się wpływ wybranych alternatywnych ścieżek cen energii na dynamikę realnego PKB i inflację HICP w całym horyzoncie projekcji.

Polska gospodarka przyspiesza. Są pierwsze dane uwzględniające 2024 r.

Ożywienie w turystyce może nieco zwolnić, w związku ze słabnięciem stłumionego popytu oraz niekorzystnym oddziaływaniem wojny w Ukrainie i szoku energetycznego na zaufanie konsumentów i dochody do dyspozycji w krótkim okresie. Kontrybucja eksportu netto do dynamiki PKB ma być w 2023 neutralna, w 2024 lekko dodatnia, po czym w 2025 ponownie neutralna. Z powodu słabej dynamiki eksportu netto saldo rachunku bieżącego strefy euro[6] ma w horyzoncie projekcji pozostać ujemne.

Przedstawiono w nim czynniki napędzające te długoterminowe zmiany oraz ich skutki w całej Europie. Zwrócono również uwagę na powiązania między strukturami… Prezes Fed z San Francisco Mary Daly wskazała, że Fed ma przed sobą “daleką drogę” do osiągnięcia stabilności cen wokół celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Indeksy w Europie wahają się, ale przewagę mają nieduże zwyżki wskaźników.

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przeważają spadki indeksów

Projekcje ekspertów Eurosystemu z grudnia 2022 dotyczące zarówno dynamiki PKB, jak i inflacji w całym horyzoncie czasowym znajdują się bliżej górnej granicy lub powyżej innych prognoz. Projekcje ekspertów Eurosystemu dotyczące wzrostu gospodarczego na 2022 są nieco wyższe od pozostałych prognoz (prawdopodobnie z powodu uwzględnienia najnowszych rewizji w górę danych za pierwsze trzy kwartały roku), na lata 2023 i 2025 mieszczą się w ich przedziałach, natomiast na 2024 są najwyższe. Jeśli chodzi o inflację, projekcje ekspertów Eurosystemu na lata 2022 i 2023 mieszczą się w przedziałach pozostałych prognoz, a na 2024 i 2025 znajdują się bliżej górnej granicy lub powyżej tych przedziałów. Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest nowatorskim i innowacyjnym procesem oddolnym, który umożliwił Europejczykom wypowiedzenie się na temat tego, czego oczekują od Unii Europejskiej. W konferencji tej uczestniczyli obywatele UE o różnym pochodzeniu geograficznym i społeczno-ekonomicznym, o różnych poziomach wykształcenia, w różnych wieku oraz różnych płci, a kluczową rolę odegrali w niej młodzi Europejczycy.

W rezultacie projekcje rocznej dynamiki PKB na 2024 pozostały bez zmian. Stopa oszczędności gospodarstw domowych w 2023 i 2024 według oczekiwań spadnie poniżej poziomu sprzed kryzysu, po czym w 2025 nieco odbije. Oczekuje się, że wzrost niepewności doprowadzi w krótkim okresie do przejściowego zwiększenia się stopy oszczędności gospodarstw domowych, mimo konieczności wsparcia spożycia w związku ze zmniejszeniem się siły nabywczej. Następnie stopa oszczędności w latach 2023–2024 według projekcji nieco spadnie, czego skutkiem będzie pewne uszczuplenie oszczędności zgromadzonych w trakcie pandemii, choć mniejsze, niż przewidywano w poprzednich projekcjach. Zamożniejsze i starsze gospodarstwa domowe mogą wykorzystać swoje płynne oszczędności zgromadzone w okresie pandemii do zamortyzowania spożycia, ale oczekuje się, że efekt ten będzie w dużej mierze ograniczony względami zapobiegawczymi. Wraz ze zbliżaniem się inflacji z powrotem do poziomu 2% stopa oszczędności w dalszej części horyzontu projekcji powinna ustabilizować się na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed pandemii.

Jako, że siła jest względna, dany aktor zwiększa swoją o tyle, o ile osłabia siłę swojego przeciwnika lub podważa sojusz rywala. Resort obrony narodowej przeprowadził analizę dotyczącą potencjalnych korzyści z przystąpienia do ESSI, w efekcie której zidentyfikowano wybrane obszary inicjatywy, do których przyłączenie może być korzystne dla Polski. Obszary szkolenia, rozwoju doktryn, czy też wspólnych zakupów i utrzymania w ramach zarządzania cyklem życia wybranego sprzętu wojskowego. Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 155,62 za 1 USD, niżej o 0,2 proc. Uzupełnieniem sprawozdania są zestawienia informacji dotyczące poszczególnych krajów oraz pełne dane statystyczne, które można znaleźć na nowej, specjalnej stronie internetowej Komisji poświęconej demografii. Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.

Niemniej, sytuacja gospodarcza, społeczna i polityczna w Unii Europejskiej pozostaje nadzwyczaj labilna. Język polityki oraz siły jest bardzo naturalny dla takiego kraju jak Francja, jednak podejście takie może być obce dla opinii publicznej oraz rządów innych państw. Kwestia ta domaga się zatem przetłumaczenia, zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni. Na szczęście w naszej Europie, kontynencie pisarzy i tłumaczy, tę przeszkodę można pokonać! Bez słów i ich tłumaczy, niemożliwe jest zbudowanie sfery publicznej, w ramach której będzie można opowiedzieć historię. Tylko dzięki przestrzeni publicznej, jak mówi nam Hannah Arendt, możemy połączyć te małe opowieści, które opowiadamy sobie nawzajem, w jedną, większą opowieść, tę o Historii.

Co najwyżej liczyć można na tymczasową niemożność jej realizacji. Koniec wojny nie musi więc oznaczać końca zagrożenia a Zachód nie może sobie pozwolić na kolejne uśpienie czujności, jakie nastąpiło po porozumieniach mińskich z 2015 r. Wrogie rosyjskie podejście do Zachodu nie minie nawet wraz z upadkiem aktualnie rządzącej na Kremlu kliki, a i do tego jest dziś bardzo daleko. Świadomość nieuchronności długofalowego wzmocnienia militarnego, zdolności, siły i szybkości reagowania na kryzysy wydaje się dziś nieporównanie większa[xxvii] niż po pierwszej rosyjskiej agresji i nie powinna ustać po jej odparciu. Deklarowana w Kompasie, innych dokumentach i licznych wypowiedziach gotowość do długotrwałej konfrontacji musi oznaczać odbudowę Europy obrony na silnych fundamentach, z realnymi zdolnościami do działania i jasnym strategicznym celem. Podsumowania ubiegłego roku i prognozy na właśnie rozpoczęty siłą rzeczy koncentrują się wokół trwającej w Europie wojny.

W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano latem 2022 r., przeważają optymiści. Pozostałe 45 proc twierdzi, że te byłyby “umiarkowane”. Najnowszy z nich — przeprowadzony przez IBRiS dla Radia Zet — pokazuje, że ponad 64 proc. Tylko co czwarty z nas jest zwolennikiem takiego ruchu, a co dziesiąty nie ma w tej kwestii zdania.

W scenariuszu pesymistycznym aktywność gospodarcza i handel na świecie są osłabiane, a to bardzo odbija się na popycie zewnętrznym wobec strefy euro. Przedłużanie się i eskalacja wojny w Ukrainie w 2023, coraz dotkliwsze skutki międzynarodowych sankcji wobec Rosji, a przy tym wyższe ceny surowców, podwyższona niepewność i zacieśnienie warunków finansowania oddziałują na osłabienie gospodarki światowej, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto, w warunkach znacznych zakłóceń w handlu i światowych łańcuchach wartości, popyt zewnętrzny wobec strefy euro w 2023 jest niższy o blisko 2%, a w latach 2024–2025 – o ok. 3,5% w porównaniu ze scenariuszem bazowym.

Podczas gdy niektóre kraje są w mniejszym stopniu zależne od dostaw gazu z Rosji, w innych państwach duże niedobory energii skutkują dotkliwymi cięciami w produkcji. Średnia stopa inflacji HICP według projekcji w 2022 wyniesie 8,4%, a następnie obniży się do 6,3% w 2023, 3,4% w 2024 i 2,3% w 2025. Taka ścieżka inflacji ogółem wynika ze słabnącej w różnym stopniu rocznej dynamiki wszystkich głównych składowych (wykres 6). W szczególności inflacja cen energii w 2023 gwałtownie spadnie, co znacznie przyczyni się do obniżenia się stopy inflacji ogółem z 10% na koniec 2022 do 3,6% w ostatnim kwartale 2023. Ta składowa pozostanie jednak ważnym czynnikiem powodującym utrzymywanie się inflacji ogółem w 2024 znacznie powyżej celu inflacyjnego EBC. Jeśli chodzi o składowe PKB, oczekuje się, że realna dynamika spożycia w sektorze gospodarstw domowych w 2023 wyraźnie się obniży, a w latach 2024–2025 będzie się stopniowo ożywiać.

“Chociaż na rynkach panuje niepewność, to zniżki wydają się być nieco złagodzone” – mówi tymczasem Jun Bei Liu, managerka portfela w Tribeca Investment Partners Pty Ltd. “Na rynkach akcji jest już wycenione wiele przeciwności” – ocenia. “Dalsze pogorszenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a USA może negatywnie wpłynąć na łańcuchy dostaw i podsycić presję inflacyjną” – wskazuje. Pelosi udała się na wyspę ignorując protesty Chin i potwierdziła poparcie USA dla władz Tajwanu, pomimo gróźb ze strony Pekinu o działaniach militarnych. W ciągu ostatnich 5 dni indeks wzrósł o 1,6 proc., a w ciągu 30 dni zyskał 6,9 proc. Zaproponowali również, aby większość decyzji w dziedzinie spraw zagranicznych była podejmowana większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie jak teraz, aby przyspieszyć reakcje na kryzysy i wzmocnić pozycję UE w świecie poprzez wspólne stanowisko.

W praktyce politycznej Unii jej naczelną instytucją jest Rada Europejska (gremium premierów bądź prezydentów). Podejmuje ona decyzje na drodze kompromisu i choć nie ma roli prawodawczej, to – jak mówi traktat lizboński – „nadaje Unii impulsy niezbędne do jej rozwoju, określa ogólne kierunki i priorytety polityczne”. Natomiast o konkretnych przepisach współdecyduje Rada UE (reprezentowane przez swych ministrów rządy państw Unii) oraz – w większości przypadków – Parlament Europejski i właśnie tego procesu dotyczą zaproponowane dziś reformy.

O prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione. Na szóstym miejscu w rankingu znalazła się Polska, gdzie ponad 7 proc. Ponad połowa z nich to Ukraińcy (55,8 proc.), następnie Białorusini (13,9 proc.), a na trzeciej pozycji znaleźli się obywatele Zimbabwe.

Dynamika realnego PKB w drugiej połowie 2023 ma się wzmocnić i w 2024 utrzymać się na wysokim poziomie, w następstwie przywrócenia równowagi na rynku energii, odbudowy zaufania i zmniejszenia się niepewności. Presja inflacyjna będzie słabnąć, co pozwoli na odbicie realnych dochodów do dyspozycji w warunkach spodziewanej odporności rynków pracy. Ponadto oczekuje się, że do połowy 2023 pozostałe zatory podażowe zostaną w pełni wyeliminowane, popyt zewnętrzny odbije, a konkurencyjność cenowa eksportu względem głównych partnerów JFD Brokers-przegląd i informacje JFD brokerzy handlowych wzrośnie. Oczekuje się, że w 2025 dynamika realnego PKB nieco zwolni, ale utrzyma się powyżej średniej historycznej sprzed pandemii, do czego przyczyni się mechanizm dostosowawczy po serii niekorzystnych szoków oddziałujących od początku pandemii. Niemniej realny PKB pozostanie na poziomie wyraźnie niższym od ścieżki oczekiwanej rok temu. Roczna dynamika cen importu w 2022 znacznie się zwiększyła, ale w 2023 ma się gwałtownie osłabić, a w ostatnich dwóch latach horyzontu projekcji pozostać zasadniczo niezmieniona.